Lions & Cranes startade 2013 och har sin bas på Västkusten. De erbjuder kökshandukar, disktrasor, bags och brickor, alla med karakteristiska tryck inspirerande av salta hav och friska vindar. Bakom varumärket står designerna Kurt Lightner och Carl-Johan Victor och vill du följa deras och Lions & Cranes nystartade historia så hittar du mer om dem på hemsidan och via Instagram.
Nu drar vi här igång en tävling med tre vinnare. 1:a pris: Valfri bricka, kökshanduk och totebag, 2-pack disktrasa, värde 755kr. 2:a pris: Valfri kökshanduk och totebag, 2-pack disktrasa, värde 356kr. 3:e pris: Valfri totebag, 2-pack disktrasa, värde 177kr. Svara på nedan frågor i kommentarsfältet eller maila till hemtrender@gmail.com. Du har till söndagen 18/5 på dig, lycka till!
1. Vad kallas den traditionella hantverksteknik som Lions & Cranes motiv skapas utifrån?
2. Vad är det för material i Lions & Cranes brickor?
3. Vilken bricka skulle du vilja vinna? Motivera kort.
Update! Vinnarna är utsedda, ett mail kommer med mer info, grattis!
| 1:a Pris | SARA ERIKSSON 2014-05-08 @ 14:24:58 |
| 2:a Pris | MALIN 2014-05-08 @ 22:56:08 https://joyforhome.blogg.se |
| 3:e Pris | MALIN 2014-05-18 @ 22:05:32 |

0 svar på ”Tävla med Lions & Cranes”
1. Linoliumsnitt eller linocut
2. Björk och melamin
3. Jag önskar mig den blåa flakmoppen,vill sitta på den med vinden i mitt hår,på väg i solen med packad korg med gòsaker.Kör gör min prins såklart=) Solglitter till er alla♥
1: Linocut print
2: Birch veneer from FSC certified trees with melanin coating
3: Tray Flakmoppe Blue skulle göra sig gôrfint på Hönö!
1: Linocut prints
2: Birch veneer from FSC certified trees with melanin coating
3: Tray Flakmoppe Blue skulle göra sig gôrfint på Hönö!
1: Linocut prints
2: FSC certified* birch wood veneer och melamin
3: Feskarn grey. Min mamma är från Lofoten och vi åkte dit varje sommar under min uppväxt. Där fiskade vi med hennes tre onklar – tre äldre herrar som levde ensamma i ett hus och hade en fantastiskt fin gammal träbåt som vi for ut med. Det är länge sedan nu, men vilka underbara minnen brickan väcker. Och viktigast av allt – den är grymt snygg!
Svar 1: "lino cutting"
Svar 2: FSC certifierat björkfanér
Svar 3: Feskebåten, växte nästan upp
på en sådan, då min pappa tillbringade
all ledig tid, på sitt älskade hav!
Så gick nästan i "barndom" när jag
såg det fina trycket!
1 linocute
2 Björk björkfaner
3 åh brickan med ankaret. Love it. Jag håller alla tummar.
1. Linocut prints
2. Björkfaner
3. Jag skulle vilja vinna ankarbrickan. För jag tror att den skulle passa bra i vårt vita kök.
1. Linoliumsnitt eller linocut
2. Björk och melamin
3. Jag önskar mig den senapsgula flakmoppen, för att jag alltid har önskat mig en flakmoppe och för att den skulle passa så himla fint mot mitt röda kakel.
1. linocut
2. FSC-certifierat björkträfaner
3. Blå flakmoppe, har aldrig kört en moppe men
skulle behöva en för att köra all packning som jag jämt har med mig, den vore toppen att ha.
1. Linocut screentryck
2. Björk & melamin
3. Omöjligt att välja en! Överraska mej!
1.linocut prins, vet inte vad det heter på svenska
2.björkfaner
3. Feskebåt utan tvekan:) har saltvatten i blodet och det vackra och tivet sammanfattar allt jag älskar, farfar, hav, båtar, marin och fiske i ett. Om jag vinner hade jag nog gett hela vinsten till farfar min:) förutom brickan
1. Linocut prints.
2. Björkfanér.
3. För mig är valet enkelt – ankaret! Den symbolen står för så mycket som varit centralt och viktigt för mig och familjen senaste åren då vi drabbats av mycket sjukdom (jag med hjärnblödningen, barnens mormor med hjärntumör och deras farfar med prostatacancer). Främst står ankaret för hoppet (som i tro, hopp och kärlek), hoppet att allt ska bli bra. Sedan betyder den även den fasta förankringen, tryggheten som är så viktig. Jag skulle verkligen uppskatta den fina brickan här hemma!
1. linucut (linoleumsnitt?)
2. björklaminat
3. Som den wannabe-sjökvinna jag är, är jag såld på ankare – jobbar som geolog på båt och kartlägger havsbotten. Ankar-toten skulle vara perfekt för alla blå stickprojekt – väntar på ett garn i färgen ’bootlegger’ just för tillfället.
1, "Linocut" tryck, vet inte på svenska riktigt
2, Björk
3, Flakmoppe-brickan för den påminner mig om somrarna förr!
1) Linocut prints
2) Björk
3) Jag skulle gärna vilja vinna brickan med texten fika! jag gillar att bjuda på fika så den hade varit perfekt att servera sommarens fika på! =)
1. Linocut prints.
2. Björkfanér.
3. Jag skulle vilja vinna brickan Feskarn blue, för att i mitt nästa liv är jag förhoppningsvis en sjökapten med en pipa i mungipan, saltstänkt skägg och gamla slitna tatueringar på armarna. Klyschigt och fantastiskt.
1. traditional hand-made woodcut prints
2. Björk
3. Jag skulle vilja vinna brickan med ankaret. Den skulle passa så fint ute i sommarstugan som ligger ute på en ö och som vi håller på att inreda i marinttema.
Ha det gott!
Emelie
1, tekniken heter "linocut prints".
2, björkfanér
3, jag skulle vilja vinna brickan med ankaret för den var så himla fin och skulle passa perfekt i vårt kök!