Sist ut på min lilla pressvecka är norska Wik & Walsøe. Jag sprang (bokstavligen) förbi deras monter på Formex men hejdade mig i farten och tog några minuter till att beundra deras glas och porslin. Det är de två norska designerna Linda Svedal Walsøe och Ragnhild Wik som ligger bakom varumärket och man kan se deras förkärlek för alver och mytologi i designen. Nu söker de återförsäljare i Sverige. Jag tyckte porslinet hade fin kvalité och att det var söta!



Foto: pressbilder lånade från wik-walsoe.no
0 svar på ”10/10: Wik & Walsøe”
Hej. Vet du någonstans jag kan hitta ett ca pris på servis från Wik o walsoe? Fick servisen white Wood i bröllopspresent men efter skilsmässa känns den inte rätt i skåpen och jag skulle vilja sälja min servis men har ingen aning om vilket pris jag ska sätta? Mycket tacksam för hjälp. // kram Emmeli.
Fick också med mig en fin liten mugg efter ett besök i deras monter. Kul med sånt tycker jag:)
Smarta var de också som gav bort en liten fin kopp i deras give-aways, vilken känns väldigt ensam just nu i köksskåpet..
Ja en till bloggträff skulle vara jättekul! Om inte annat får du höra av dig när du har vägarna förbi Stockholm, så får vi ordna en egen liten träff i alla fal!