Idag tar jag mod till mig och länkar här till min första text i tryckt format, en Trendrapport till Mr Perswalls tidning Wallpaper Stories. Tidningen kommer under 2012 finnas i butik hos över 400 återförsäljare men även världen över genom dess exportpartners. Innehållet är mina tankar med research främst ifrån Möbelmässan i Milano 2011 men också mycket från det jag läser, ser och reflekterar över i inredningsvärlden varje dag som bloggare och igenom mitt arbete.
Just nu känns det som mycket tissel och tassel bakom kulisserna om vem som får kalla sig ”Trendexpert” och inte. Men jag kallar mig inte Trendexpert, för nej jag arbetar inte 100% med att leta trender. Men jag är mycket trendmedveten och intresserad och har i min rapport gjort min tolkning av Trenderna i inredningsvärlden.
Inlämningen var i November och ju längre tiden går så blir rapporten mer och mer sanningen idag, vilket känns j-kligt bra. Så inge mer jantelag, jag är stolt över min Trendrapport 2012!

0 svar på ”Mina första text i tryck – Wallpaper Stories”
Jenny, man ska strunta i vad folk tycker. Klart att du ska vara stolt över detta. Angående snacket i kulisserna säger jag bara – bry dig inte om det! Folk har alltid åsikter och av någon konstig anledning är det oftast dem som är sämst på att göra saker själva som är bäst på att tycka till om andras jobb. Själv lever jag efter devisen "snacka mindre och leverera mer". För om jag får välja så vill jag inte vara en surpuppa till panelhöna som lägger min tid och energi på att ha åsikter om vad andra gör, jag vill hellre vara den som gör saker andra har åsikter om 😉
Jättefin trendspaning!!
SVERIGES STÖRSTA BLOPPIS? – http://www.cli.blogg.se/kop
Över 340 plagg säljes nu på http://www.cli.blogg.se/kop. Allt är i mycket fint skick och det mesta som lagts upp är helt oanvänt – dvs. NYSKICK!
Enkel navigering på bloggen så klicka dig in för att fynda fräscha, nyinköpta plagg till tokfina priser!
– KLÄNNINGAR – Läckra festblåsor, cocktailklänningar i alla tänkbara modeller och färger
– YTTERPLAGG – jeansjackor, skinnjackor, päls, slalom, parkas, vinterjacka
– VÄSTAR – jeans, päls och paljettvästar
– SKOR – 30 par i snygga, unika modeller – Många helt oanvända!
– VÄSKOR – Partyväskor, shoppingbagar eller varför inte väsksmycken?
– NEDERDELAR – Massa shorts/leggins/kjolar
– ÖVERDELAR – Linnen, partytoppar, oversize t-shirts, koftor – ALLT
– SMYCKEN – Halsband, armband, örhängen, earcuffs, ringar – nästan som en hel smyckesbutik!
– ÖVRIGT – Mini volumastertång, spegel, sveamössa, bälten, diadem
Vad väntar du på? In och fynda på http://www.cli.blogg.se/kop
Absolut att du ska vara! Kul att läsa en bra sammanställning! Säger som Weronica…bra jobbat!
Klart att du skall vara stolt! Jag tycker att sådant här är jätteskoj att läsa och ta del av. Bra jobbat!