Den amerikanska kaffekedjan STARBUCKS kära jag ner mig i redan 2003 på min resa i Australien. Deras underbara Frappuccinos fick mitt hjärta att slå några extra slag så det blev ett x-antal av dem tiden i Sydney. Det var tider det! (Grattis bästa resvännen EMMA på födelsedagen!).
Visste ni förresten att vintern 2012 kommer ett Starbucks öppna här i Göteborg, ingen är nog gladare än jag! Tänk vilket favorit söndagskafé det kommer bli – helt underbart. Tills dess får jag fortsätta att dricka te ur min Starbucksmugg som jag köpte i Barcelona i somras, perfekt storlek och får mig att tänka på alla resor då man jagat Starbucks genom åren;) Nog fikapratat – nu ska jag pallra mig iväg på en söndagsfika i det fina vädret istället.
Ha en fortsatt mysig söndag!

Foto: Jenny Martinsson
0 svar på ”STARBUCKS”
Gud så kul att det ska öppna ett stbs i gbg! Här i staterna blir det minst ett par fem koppar i veckan 🙂 /Lilian
Hej!
Titta på http://www.tv4play.se/search?text=black+coffee så kanske du kommer på lite andra tankar om Starbucks.
Mvh Anneli
Åh jag gillar med Starbucks. Det var vårt "andra hem" när vi var både i NY & i Beijing. Härligt att det kommer till Götet!
Hoppas att helgen har varit bra!
KRAM
Jag har aldrig druckit Starbucks…. De får gärna komma till Linköping också så får jag testa och se om det är något för mig. 🙂
JAG är gladare att dom öppnar, som jag väntat =)))
Brukar handla på mig olika starbuckstermos muggar och vanliga muggar när jag reser men det skall bli skönt att slinka in och ta en kaffe i gbg nu =)
http://www.alexandrastyle.se
Tack så mycket för den fina kommentaren! Jag kan inte säga annat än detsamma, en härlig blogg du har. Så den får läggas i på bloglovin på en gång. På återseende och ha en fin söndagkväll! Här skall det ätas varma trattkantarell-mackor… mmm…
Va, vintern 2012!! Woooww… jag som är störtkär-tokälskar Starbucks. Tycker det är märkligt men det är liksom igen som får till den där vanilla latten som dom.. oj, måste kolla när dom öppnar i Stockholm med.. har ju hört att dom ska göra det. Du kanske vet?