Jag fick en läsarfråga som jag tänkte dela med mig av svaret på. Kanske någon mer som får tips på man skulle kunna inreda ett nytt grå/vitt kök?
Hej!
Jag tänkte höra om jag kan få lite tips och idéer på inredningsdetaljer och placering till vårt kök..det är nytt, och jag vill få till en skön hemtrevlig känsla där. Jag kan nog säga att jag inte är direkt färgstark, utan gillar de mer jordnära, ljust trä, men även inslag av svarta detaljer. Fin keramik i kombination./Ulrika

SVAR: Jag förstår verkligen att det här är s v å r t. Mitt allra första svar på detta är att gå på loppisar. Om man bara är öppen så kan man hitta massor av fint som är pre-owned. Sedan förstår jag att alla inte har tålamodet, tiden och intresset för detta. Men då kan man också lägga några kronor på någon som handlar åt en (jag skulle gärna shoppa second hand åt kund!). Det andra alternativet är att investera i några godbitar som man älskar. Till Ulrikas kök skulle jag fokusera på att:
– få in trä, exempelvis en liten hög med trä-skärbrädor, en kruka med träslevar etc. Träfat. Hade hon inte precis köpt nya barstolar så skulle jag investerat i barstolar i trä
– få in levande växter, som två-tre krukor med kryddor exempelvis till fönstret ovanför diskbänken, kanske något grönt litet till den vita hyllan
– ett vackert keramikfat för frukt och grönsaker på köksön
– fylla den vita hyllan med fina och användbara köksattiraljer
– fylla den inbyggda hyllan med vackra kokböcker och recept
Här kommer förslag på några fina saker:
Mortlar
Redskapsställ
Kokbok
Ljusstakar
Prydnadssvamp
Snyggt diskmedel
Krukor från Bergs Potter
Skärbräda

Golvet är ljust trä och rummet ganska fyrkantigt, jag skulle se om det går att hitta en rund matta i naturligt material för att mjuka upp det gråa i rummet. Som exempelvis denna!

Hemma hos Ulrika skulle jag också föreslå den här, mellan det stora fönstret och fönstret ovan diskbänken. Levande ljus är så vackert och dessa lampetter i smide är så fina!

Har du någon läsarfråga så får du gärna maila mig på jenny@hemtrender.com !